|  | 

Strona

Oklepywanie pleców przy zapaleniu oskrzeli

img-responsive

Oklepywanie może być również pomocne, jeśli chcemy zapobiec wystąpieniu zapalenia oskrzeli oraz płuc. Można stosować je profilaktycznie w przypadku wystąpienia kataru. Dzięki oklepywaniu wydzielina dużo łatwiej będzie odczepiać się od ścianek, a ich ukrwienie polepszy się. Ponadto skuteczność leków wykrztuśnych zwiększy się.

W jaki sposób przeprowadzać oklepywanie pleców przy zapaleniu oskrzeli?

W oklepywaniu niezwykle ważna jest systematyczność. Nie chodzi tu o zwykłe klepanie pleców. Aby osiągnąć zamierzony efekt, trzeba wykonywać je w umiejętny sposób. W przeciwnym razie zamiast pomóc, możemy zaszkodzić choremu dziecku.

Bardzo ważna jest pora oklepywania. Najlepiej robić to rano, tak aby usunąć wydzielinę, która zebrała się w płucach przez całą noc. Aby ułatwić dziecku komfortowy sen warto przeprowadzić krótkie oklepywanie również przed snem. Można również zastosować je po podaniu leku wykrztuśnego, po odczekaniu około 15 minut.

Kolejną kwestią, o której należy pamiętać jest odpowiedni ubiór dla dziecka. Nie powinniśmy robić tego na gołą skórę, ponieważ może to spowodować ból dla dziecka. Zbyt grube ubranie może powodować zbyt dużą amortyzację uderzeń. Najlepszym sposobem jest ubranie dziecka w cienką warstwę.

Niezwykle istotna jest również pozycja dziecka. Powinniśmy ułożyć je na brzuchu, tak aby głowa znalazła się niżej od reszty ciała. Najlepiej umieścić dziecko na swoich kolanach, a lewą ręką zabezpieczyć je pod paszkami. Dzięki temu dziecko się nie zsunie, a odkrztuszanie będzie łatwiejsze.

Samo oklepywanie powinniśmy przeprowadzać dłonią ułożoną w kształt łódki. Podczas uderzeń powinniśmy słyszeć głuchy odgłos. Uderzenia powinny być dość energiczne oraz miarowe. Zabieg powinien trwać do 4 minut.

oklepywanie-plecow-przy-zapaleniu-oskrzeli

ABOUT THE AUTHOR

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website